Tabu

Rasizmus

 Je ťažké uvažovať o problémoch, ktoré sa v našej spoločnosti riešia v menšej miere. Na svete je ich veľmi veľa a väčšina ľudí o nich ani len neuvažuje, alebo aj keď, tak veľmi málo. A čo je to vlastne problém? Ťažkosti? Slabosť? Obavy? Pocit, keď vás zaleje horkosť a v hrdle sa vám kotúľa klbko ťažkostí, ktoré sa usilovne snažíte prehltnúť, ale ide to len veľmi ťažko. Áno! Aj takto sa dá chápať problém. Závažným problémom je rasizmus. V prvom rade by sme si tento pojem mali objasniť. V knihe „Menšina, jazyk a rasizmus“ sa môžeme dočítať: „Je to v podstate diskriminačná teória, ktorá hlása nerovnocenosť ľudských rás.“ Rasistom ide predovšetkým o odstránenie danej rasy, pretože ju považujú za menejcennú-„špinavú“. Niektorí z nás sú k nenávisti vedení vlastnými rodičmi. Ale všetko sa dá zmeniť. Je to len na nás, ako sa postavíme k danej problematike. Týka sa to nás všetkých, všetkých spoločností, národov, ba aj celého sveta. Či sa nám to páči alebo nie, aj my sme súčasťou tohto problému. A kto iný ho má riešiť, ak nie my? Len si to predstavte, keby sa to stalo vám. Páčilo by sa vám, keby sa posmievali vášmu dieťaťu? Ja si myslím, že žiadnemu rodičovi by to nebolo ľahostajné. A tak úprimne, koľkým z nás by sa páčilo, keby sa práve do nášho susedstva nasťahoval Róm? Alebo keby sa váš syn alebo dcéra rozhodol/-la žiť s Rómom alebo s černochom? Málokoho by zaujímalo, že je to možno slušný/-é chlapec/dievča, ktorý/-é má slušných rodičov a nie sú nijakí alkoholici. Viac ako polovica Slovákov by bola výrazne proti. Tak nepatríte aj vy ku skupine rasistov? Ľudia hovoria: „Nie som rasista, ale…“ A nasleduje dlhé vysvetľovanie, prečo nemajú v láske ľudí inej rasy. Nemali by sme zabúdať na to, že na svete existuje len jedna rasa – ĽUDSKÁ! A možno si ani len neuvedomujeme, kedy a kde ubližujeme ľuďom. Už len obyčajnými vtipmi o černochoch, ktorými si myslíme, že sme vtipní, dokážeme vyvolať slzu u človeka. Samozrejme, nemôžem vynechať každodenné diskriminovanie na bežných miestach, ako sú autobusy, obchodné centrá, nemocnice, reštaurácie a mohla by som tu menovať ešte veľmi veľa miest.

Takisto sa to prejavuje aj na pracovisku. Ani si nevieme predstaviť, ako ťažko si nájde prácu človek, ktorým pohŕdame. Viac než polovica Rómov si nevie nájsť prácu. A prečo? Pretože je Róm. Naše predsudky nám vravia, že by mohol kradnúť, alebo by si neplnil prácu, tak ako má. Ale to vôbec nemusí byť pravda. Róm, ktorý si príde hľadať prácu, môže byť dobrý, možno aj lepší ako ostatní zamestnanci. Keď budeme mať naďalej predsudky, tak verte mi, nebudeme sa cítiť lepšie ani my, ani tí, ktorí sú týmito predsudkami deň čo deň terorizovaní. Nezabúdajme na staré dobré príslovie: „Kto zlu mlčí, ten zlu svedčí!“ Mali by sme sa zamyslieť nad sebou a trošku pouvažovať o tom, čo je správne a čo nie.

V novinách sa denne dozvedáme o tragických, skutočných prípadoch, ako umierajú ľudia. Niektorí sú dobití na smrť, iní dokopaní, dokonca aj upálení. Obeťami sú väčšinou černosi, Židia, Rómovia. Sú to nevinní ľudia, ktorí nikomu neublížili, ale sú mŕtvi a už im nikto nepomôže.

Vieme si vôbec predstaviť, v akom strachu žijú títo ľudia? Boja sa vyjsť na ulicu. Ubližujú im najmä ľudia nazývaní skinheadi. Holá hlava, vysoké topánky a basebalová palica. To sú presne oni. Práve títo ľudia vyznávajú ubližovanie Rómom, černochom, utečencom. Veľa ľudí má podobný názor na túto skupinu ľudí: „Zlí ľudia, ktorí sú pyšní na to, že páchajú násilie.“ Možno by ste ani neverili tomu, akí sú to krehkí ľudia. Snažia sa nasadiť si masku na tvár a správajú sa tak preto, lebo sami prešli niečím podobným.

Vedeli ste, že na Slovensku je rasizmus trestne stíhaný? Páchatelia môžu byť odsúdení. Takisto je trestná aj diskriminácia a posudzovanie ľudí na základe výzoru. Navyše práca policajtov sa stále výrazne zlepšuje, tak sa netreba báť a treba sa na nich obracať. Keď už hľadáme riešenia, pozitívom pre Slovensko v budúcnosti by bola multikultúrnosť. Vytvorenie priateľského prostredia pre spolužitie. Tým, že ju vytvoríme, nič nestratíme, práve naopak. Obohatíme sa. V opačnom prípade sa ochudobňujeme o mnoho zaujímavých ľudí, ktorí možno majú väčšie hodnoty ako iní ľudia. A ako som spomínala, týka sa to naozaj nás všetkých. Aj zdanlivo malé prejavy rasistického správania u priateľov, urážanie iných, je dosť vážny problém. Zamyslime sa preto nad tým a pozrime sa okolo seba. Možno ani len netušíme a sme obklopení takýmito ľuďmi. Ale mali by sme sa zamyslieť aj nad sebou. Určite sme bez predsudkov? Podľa mňa nie. Nikto z nás. Mnohí z nás nadávame na Rómov, taktiež na Maďarov, dokonca aj na Vietnamcov na trhu. Často používame nadávku „maďar“. Ale prečo? Sú hlúpejší ako Slováci? Pretože podľa mňa ani nie. Riešením všetkých problémov je len jedno slovo — TOLERANCIA! Svet sa nedelí na bielych a čiernych, ale na zlých a dobrých ľudí. A tu je podstata. Človek by sa mal zamyslieť nad sebou a pozrieť sa do svojej duše. Prečo by sme neurobili svet krajším, keď môžeme.

Klaudia Marciníková

Napíš komentár

Tvoj email nebude zverejnený. Povinné polia sú označené hviezdičkou *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>