Rozhovory

Rozhovor s Miroslavom Rácom

Miroslav Rác je mladý Róm, ktorý žije v Leviciach, študuje v Nitre na UKF, sociálne služby a poradenstvo. Zaoberá sa hudbou, je známy aj ako raper, no momentálne sa venuje politike. Tohtoročné voľby boli jeho prvé, kandidoval za rómsku stranu. A tak som sa niečo pre vás, čitateľov povyzvedala, aby ste lepšie spoznali tohto cieľavedomého mladého muža.

Miroslav, čo ťa motivovalo ísť do politiky a prečo práve rómska strana?

Miroslav: Práve preto som si vybral rómsku stranu, lebo som rómsky raper a Róm a považujem to za jednu z najlepších skúseností a skutkov. Práva Rómov majú obhajovať Rómovia.

Čo si plánoval alebo aké si mal ciele pred voľbami?

Miroslav: Strana Rómskej únie na Slovensku ponúka lepšie podmienky práce a začlenenia sa do spoločnosti. Chceme rovnoprávnosť, lepšiu budúcnosť a vzdelanie pre naše deti a osobne som zato, aby sa vytvorili klubovne pre Rómov, rôzne krúžky. Aby sa rómske deti mohli rozvíjať lepšie a efektívnejšie. Rómske dieťa potrebuje pozitívny príklad. Ide mi hlavne o to, aby sme neboli diskriminovaní. Určite presadím zákony, ktoré pomôžu nášmu národu a zľahčia mu jeho životné podmienky, sociálne statusy a zabezpečenie, lepšie školstvo. A to najdôležitejšie, potrebujú sa integrovať medzi majoritu. Rómovia sú národ, ktorý je dlhé roky utláčaný, chcel by som sa určitým spôsobom zastať Rómov, je dôležité aby mali podporu nielen v rodine, ale aj na úradoch.

 

A ako sa teraz pozeráš na výsledky po voľbách? Keďže si sa nedostal do parlamentu, chceš pokračovať a naďalej sa zaoberať politikou?

Miroslav: Boli to moje prvé voľby v živote, nie je dôvod vzdávať sa, som mladý a mám ešte stále všetko pred sebou.  To, že som sa nedostal do parlamentu, mi vôbec nevadí, počas mojej politickej kampane som získal veľa skúseností, kontaktov, bol som veľa v teréne, videl som a počul všeličo čo ma v živote posúva ďalej, urobil som veľa video rozhovorov s Rómami. Posúva ma to všetko dosť vysoko a aj táto politická skúsenosť je jedna z mojich životných skúseností. V strane Rómskej únie na Slovensku som spoznal veľa dobrých ľudí.

Dá sa podľa teba riešiť tzv. rómsky problém?

Miroslav: Samozrejme, určite áno. Už dávno mohlo byť po tzv. rómskom probléme, keby sa európske fondy využívali efektívnejšie a peniaze by putovali tam, kam patria. Nie do vrecka jednotlivcov. Strana Rómskej únie ukáže, ako sa rieši tzv. rómsky problém. S týmto všetkým môžeme pohnúť iba my, ako rómska strana.

A ako budeš ďalej pokračovať? Čo plánuješ ďalej do života?

Miroslav: Určite budem dokončovať svoj debutový album Cd – Muro Drom. Budem sa venovať koncertom, nakrúcať klipy, rôzne reportáže, budem brať všetky dobré ponuky a, samozrejme, budem sa venovať škole.

Ďakujem Miroslav za rozhovor, prajem veľa úspechov do života.

Miroslav: Ďakujem aj ja a pozdravujem všetkých čitateľov Amenci.

Autor Dominika Berkyová

Napíš komentár

Tvoj email nebude zverejnený. Povinné polia sú označené hviezdičkou *

*

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>